Akční nabídka !!! | Zelené čaje

2017 Yunnan Bao Hong 25g

Koupit!

Cena:  120.00 Kč
225.00 Kč
120.00
Množství:
tisk

Čaj plné kulaté chuti, který se v mnohém podobá čaji Dračí studna, avšak je svým způsobem unikátní. Čaj Bao Hong je pěstován na zahradách v okolí stejnojmenné hory v okrese Yi Liang v provincii Yunnan. Lístky jsou vzhledově drobné, avšak skrývají v sobě ohromnou svěžest a širokou paletu chutí. Mladé čerstvě rašící lístky jsou otrhány v brzkých ranních hodinách. Poprvé byl tento čaj vyroben již v dobách dynastie Tang (roky 618-907) v době kdy na úpatí hory Bao Hong vznikl buddhistický klášter. Podle legendy sem první čajovník dovezl mnich z Fujianu. Zahrada, z které tento čaj pochází, se nachází v nadmořské výšsce okolo 1600 m n. m. a bývá tudíž často zahalena v mlze, která vytváří ideální clonu před přímými slunečními paprsky. ...popis připravujeme... Cena za 25 g
 
 
Sklizeň: začátek února 2017
Oblast: zahrada leží v okolí hory Bao Hong ve výšce okolo 1600 m n. m., oblast Yi Liang, provincie Yunnan, Čína 
 
 
"Bao Hong" tea is from Yi Liang county of Yunnan.  It's leaf is quite small and it carries a high level of aroma.  The leaves are always picked when very small and fresh during a two hour window of time in the early morning between Late-February and early March.    The aroma is intense and fresh.  It was first grown in the Tang Dynasty (A.D. 618-907) at the same time a Buddhist Monastery was built on Bao Hong Mountain.  The original tea plant was brought by a visiting monk from Fujian.  This tea has been growing on Bao Hong Mountain since that time (over 1200 years ago).  

Yi Liang county has a very moderate  climate with a mean daily temperature of 16.3 degrees celsius, and an average yearly rainfall of about 950 centimeters.  The Bao Hong Mountain tea garden is an average of 1550-1630 meters above sea level, where it is often shrouded in mist diffusing the sunlight just enough to create a perfect light balance.  Bao Hong mountain is remote area of Yunnan where the tea plants enjoy a natural un-adulterated environment.  

The tea itself is full and plump but small.  It has a high level of fragrance and the tea soup is thick and awash with the little hairs that grow on the tea leaves.

Comparable in many aspects to a Dragon Well, but unique in its own right.

2017 Yunnan Bao Hong
2017 Yunnan Bao Hong
2017 Yunnan Bao Hong
« zpět