Oolongy » archivní oolongy | Oolongy » Taiwan (Formosa)

1981 Formosa Vintage Shi Men Tie Guan Yin Oolong

Koupit!

Cena:  355.00 Kč
355.00
Množství:
tisk

Výborný archivní čaj z oblasti Shi Men. Čaj má v suchém stavu příjemné, plné, těžší a syté, lehce nakyslé aroma rozinek ořechů, v chuti je však mírně nasládlý a plný s jasnými tóny doutníkového tabáku, zralého až přezrálého ovoce (guava). Lehce pečené tóny ustupují po druhém nálevu, kde se více projevuje právě ovoce. Chuť dlouho doznívá a každý šálek vás vybízí k přípravě dalšího. Cena za 20g vakuované balení.

 

Sklizeň: 1981

Oblast: Shi Men, Taiwan

 

Kuo Kuen Rung 郭坤榮 je čajový mistr a producent, který se pěstování a výrobě čaje na Tchajwanu věnuje více než 50 let a většinu svých znalostí a načerpal od svého otce na farmě na severozápadě Tchajwanu v oblasti Shi men. Tyto tradiční techniky zpracování, které ve velké míře uplatňuje i na svých zahradách, dnes již převážně ve vysokých horách v oblasti Nantou také dále předává svým studentům a ostatním farářům na různých místech Tchajwanu. Na svých zahradách aplikuje zásady přírodního pěstování a v současné době je ředitelem Nantou Zen Ai county tea association.

 

Tento archivní čaj pan Kuo vyrobil ve svých devíti letech se svým otcem byl zpracován velmi tradiční cestou v následujících krocích:

 

1. 採摘 sklizeň lístků

 

2. 日光萎凋(納青): zavadání na slunci (v závislosti na teplotě a vlhkosti )

 

3. 室內萎凋: zavadání ve stínu (běžně se lístky nechávají zavadat přirozeně na bambusových sítech, ale vzávislosti na počasí nebo příliš vysoké vlhkosti v lístcích používají někteří výrobci studený nebo horký vzduch.

 

4. 浪菁,(搖菁) „natřásání“ ( tento krok se provádí několikrát za účelem narušení struktury lístků, které začnou vydávat specifické a žádoucí aroma, které výrobce požaduje. V tuto chvíli se natřásání přeruší, říká se tomu zachycení aroma 抓香.

 

5. 炒菁(殺菁) aroma se pak „fixuje“ mírným zahřátím pouze na velmi vlahém ohni na bambusových roštech, které zastaví enzymatický proces a oxidaci. Protože jsou lístky kultivaru TGY poměrně tuhé a houževnaté, tento proces je i mírně zvláční a připraví na další kroky.

 

6. 初揉 první fáze ručního rolování na bambusových sítech (dnes běžně prováděné strojově)

 

7. 走水焙 první pečení na dřevěném uhlí,100℃,10-15 minut. Lístky se poté nechají zchladnout a odpočinout do druhého dne.

 

8. 布包團揉 druhé ruční rolování lístků zabalených do látkových „ranečků“ na dřevěných lavicích dokud lístky nedostanou požadovaný tvar

 

9. 覆炒 druhá fáze „fixace“.

 

10. 文火覆焙 pečení na dřevěném uhlí při teplotě 75-85℃ 1-2 hodiny. Pro pečení použil pan Kuo dřevěné uhlí ze dřeva Long Yan, které prý vydává velmi silné infračervené záření, které je schopné výborně stabilizovat a uchovat kvalitu čaje. Hotový čaj byl poté skladován zabalený v plastovém pytli obaleném v látce. Nezní to moc romanticky, ale podle pana Kua je to prý nejlepší způsob.

1981 Formosa Vintage Shi Men Tie Guan Yi
« zpět