a další způsoby...

Zjednodušená Gong Fu

Nezbytné náčiní: Konvička Yixing či skleněná konvička cca 200ml, 3-4 menší šálky cca 50ml

Ostatní náčiní: čajové moře

Obtížnost: 3 (střední)

Postup: Do keramické konvičky vložíme cca 6g oolongu, puerhu, černého čaje a spaříme vroucí vodou. Tu ihned slijeme do šálků. Opět lístky zalijeme vroucí vodou, zaklopíme konvičku víčkem a louhujeme - krátce 1-2min, pouze u lisovaných puerhů první nálev trvá až 4minuty. Vody ze zahřátých šálků se mezitím zbavíme (např. vylijeme do čajového moře). Hotový nálev z konvičky nejdříve nalijeme do jednoho šálku a ihned vrátíme do konvičky, tím se nálev promíchá. Teprve potom rozlijeme čaj do šálků tak, abychom při rozlévání každý šálek "navštívili" třikrát. Postup lze opakovat dokud čaj dává chutný nálev.

Při použití zelených, bílých a žlutých čajů použijte raději skleněnou konvičku a vodu 60-80 stupňů.

 

Klasická příprava

Nezbytné náčiní: Konvice pro louhování, pokud možno skleněná, konvice na hotový nálev o podobném objemu jako ta předcházející, sítko (plastové, nerezové či keramické), misky či šálky

Obtížnost: 2

Postup: Do předem vyhřáté konvice nasypeme čajové lístky a lehce zatřepeme - všimněte si krásné vůně. Zalijeme vodou o teplotě vhodné pro daný typ čaje a louhujeme příslušnou dobu. Může to být například 1l vody 100°C a 4 minuty na 8 g čaje typu Darjeeling. Sléváme přes sítko do druhé konvice a servírujeme. Zdá se to jednoduché, avšak najít správné parametry je teprve to opravdové umění!

 

Příprava "do hrnku"

Příprava do hrnku se hodí všude tam, kde není na dosah civilizované čajového náčiní.

Nezbytné náčiní: hrnek

Ostatní náčiní: čajový filtr a podšálek

Obtížnost: 1

Postup: Ano, jistě tušíte, jak by to asi mohlo probíhat. Čaj v přiměřeném množství nasypeme buď přímo do hrnku anebo do filtru, který pak do hrknu vložíme. Přelijeme vodou o teplotě vyžadované daným čajem. Louhujeme po přiměřenou dobu, pak vytáhneme filtr. Pokud filtr nemáte, doporučujeme dát méně čaje na začátku a volit spíše velkolisté zelené čaje, oolongy a puerhy. Pít je lze, až lístky klesnou a teplota vody také přijatelně poklesne. Vodu lze průběžně dolévat, pokud je čaj kvalitnější.

 

Ručně vázané čaje ("TeaArt")

Příprava je snadná:

- připravte si skleněnou nádobu(konvičku) o průměru cca 10cm a výšce také přibližně 10cm
- vložte 1ks čaje a opatrně zalijte vodou o teplotě cca 80 - 90 stupňů
- rychlost rozvíjení se dá regulovat teplotou vody, všeobecně se však nedoporučuje teplota vyšší než 90 stupňů.