Příprava vhodná pro čaje vyšší třídy, zejména kvalitní Oolongy.
Nezbytné náčiní: Gong Fu konvička a slévací džbánek cca 200ml, Gong Fu šálky a čichátka, čajové moře
Ostatní náčiní: dřevěná lzička na suchý čaj, pinzetka a špachtlička na čištění konvičky, utěrka, oplachovací miska, termoska, lehké občerstvení (drobné sladké sušenky, decentně slané pečivo, rýžové krekry apod.)
Obtížnost(1-5): 5
Postup: Na pečlivě vyčištěné čajové moře si připravíme konvičku určenou výhradbě pro daný okruh čajů, džbánek, šálky a čichátka, případně opachovací misku. Vedle si připravíme dózu s čajem, utěrku a ostatní náčiní. Usadíme hosty a podáváme lehké občerstvení.
Vroucí vodou zahřejeme termosku, kterou pak naplníme čerstvě vroucí vodou. Usadíme se k hostům a rozvíjíme lehkou neformální konverzaci. Vodou z termosky propláchneme a zahřejeme konvičku, vodu slijeme do džbánku a pak do čajového moře. Z dózy nabereme čaj dřevěnou lžičkou a umístíme do zahřáté konvičky, kterou zakryjeme víčkem, lehce zatřeseme ve vodorovném směru, odkryjeme a můžeme poslat hostům dokola k přivonění (pokud je hostů mnoho, je možné tuto fázi vypustit). Než se nám konvička vrátí, vložíme šálky a čichátka do oplachovací misky. Konvičku s čajem zalijeme horkou vodou a ihned sléváme do džbánku, ze kterého polijeme vše v oplachovací misce. Dřevěnou pinzetou nádobí vybereme a postavíme zpět na čajové moře, postupně, klidně.
V tuto chvíli je vše připraveno pro první, "ostré" zalití. Voda nemusí být vroucí, avšak v případě Oolongů a puerhů by neměla být studenější než 90 stupňů. U zelených čajů naopak nesmí ani proplachovací voda mít více jak 80 stupňů. První zalití je obvykle krátké, cca 20-40s podle druhu čaje a dávkování. Pouze u lisovaných puerhů doba může přesáhnout minutu. Pokud máte kvalitní konvičku, naplňte ji až po okraj, přiložte víčko a dbejte, aby dobře dosedlo a čajové lístky zůstaly uvnitř. Pak konvičku přelijte horkou vodou, až z hubičky vystoupí oblá kapka. Pak pouze čekejte, až konvička kapku vtáhne dovnitř. U většiny čajů je to poměrně spolehlivé měřítko pro určení louhování prvních tří nálevů. Slévání do džbánku provádějte tak, že uchopíte konvičku ukazováčkem a prostředníčkem za ouško a palcem zlehka přidržujete víčko (pozor, nespalte se!). Konvičku položte na džbánek, aby směřovala hubičkou dovnitř. Nechte vytéct všechen čaj a potom zvolna konvičku vytáhněte, nechte odkapat a položte zpět na původní místo. Ze džbánku nalijte hotový čaj (nejprve hostům!) do čichacích šálků. Pak sami položte malý šálek dnem vzhůru na čichátko, uchopte dno čichátka palcem a dno šálku ukazováčkem a prostředníčkem pravé ruky a rychle a jistě převraťte o 180 stupňů. Čichátko pomalu vyjměte, plný šálek odložte. Pak vezměte čichátko mezi dlaně a vychutnejte překrásnou vůni, kterou začne vydávat. Povzbuďte hosty ke stejné činnosti, pomozte méně šikovným. Po vypití čaje ze šálků doplňujte hostům nálev ze džbánku. Pakliže dojde, přistupte k druhému nálevu. Druhý nálev již slévejte přímo do šálků. Dokud hosté neobrátí šálky dnem vzhůru nebo čaj nepřestane mít svou charakteristickou chuť, pokračujte. Pokud by se Vám v průběhu neformálního čajového obřadu ucpala konvička čajovými lístky, použijte ostrý konec dřevěné špachtličky. Nezapomeňte tu a tam rozlít trochu vody i čaje mimo šálky a konvičky (avšak ne na hosty a na stůl!) pro navození pocitu hojnosti. Celý obřad by měl být souhru mezi hostitelem a jeho hosty.