Gong Fu Cha

Příprava vhodná pro čaje vyšší třídy, zejména kvalitní Oolongy.

Nezbytné náčiní: Gong Fu konvička a slévací džbánek cca 200ml, Gong Fu šálky a čichátka, čajové moře

Ostatní náčiní: dřevěná lzička na suchý čaj, pinzetka a špachtlička na čištění konvičky, utěrka, oplachovací miska, termoska, lehké občerstvení (drobné sladké sušenky, decentně slané pečivo, rýžové krekry apod.)

Obtížnost(1-5): 5 (zjednodušený postup najdete zde)

 

Gong Fu Cha

 

Postup: Na pečlivě vyčištěné čajové moře si připravíme konvičku určenou výhradbě pro daný okruh čajů, džbánek, šálky a čichátka, případně opachovací misku. Vedle si připravíme dózu s čajem, utěrku a ostatní náčiní. Usadíme hosty a podáváme lehké občerstvení.

Vroucí vodou zahřejeme termosku, kterou pak naplníme čerstvě vroucí vodou. Usadíme se k hostům a rozvíjíme lehkou neformální konverzaci. Vodou z termosky propláchneme a zahřejeme konvičku, vodu slijeme do džbánku a pak do čajového moře. Z dózy nabereme čaj dřevěnou lžičkou a umístíme do zahřáté konvičky, kterou zakryjeme víčkem, lehce zatřeseme ve vodorovném směru, odkryjeme a můžeme poslat hostům dokola k přivonění (pokud je hostů mnoho, je možné tuto fázi vypustit). Než se nám konvička vrátí, vložíme šálky a čichátka do oplachovací misky. Konvičku s čajem zalijeme horkou vodou a ihned sléváme do džbánku, ze kterého polijeme vše v oplachovací misce. Dřevěnou pinzetou nádobí vybereme a postavíme zpět na čajové moře, postupně, klidně.

V tuto chvíli je vše připraveno pro první, "ostré" zalití. Voda nemusí být vroucí, avšak v případě Oolongů a puerhů by neměla být studenější než 90 stupňů. U zelených čajů naopak nesmí ani proplachovací voda mít více jak 80 stupňů. První zalití je obvykle krátké, cca 20-40s podle druhu čaje a dávkování. Pouze u lisovaných puerhů doba může přesáhnout minutu. Pokud máte kvalitní konvičku, naplňte ji až po okraj, přiložte víčko a dbejte, aby dobře dosedlo a čajové lístky zůstaly uvnitř. Pak konvičku přelijte horkou vodou, až z hubičky vystoupí oblá kapka. Pak pouze čekejte, až konvička kapku vtáhne dovnitř. U většiny čajů je to poměrně spolehlivé měřítko pro určení louhování prvních tří nálevů. Slévání do džbánku provádějte tak, že uchopíte konvičku ukazováčkem a prostředníčkem za ouško a palcem zlehka přidržujete víčko (pozor, nespalte se!). Konvičku položte na džbánek, aby směřovala hubičkou dovnitř. Nechte vytéct všechen čaj a potom zvolna konvičku vytáhněte, nechte odkapat a položte zpět na původní místo. Ze džbánku nalijte hotový čaj (nejprve hostům!) do čichacích šálků. Pak sami položte malý šálek dnem vzhůru na čichátko, uchopte dno čichátka palcem a dno šálku ukazováčkem a prostředníčkem pravé ruky a rychle a jistě převraťte o 180 stupňů. Čichátko pomalu vyjměte, plný šálek odložte. Pak vezměte čichátko mezi dlaně a vychutnejte překrásnou vůni, kterou začne vydávat. Povzbuďte hosty ke stejné činnosti, pomozte méně šikovným. Po vypití čaje ze šálků doplňujte hostům nálev ze džbánku. Pakliže dojde, přistupte k druhému nálevu. Druhý nálev již slévejte přímo do šálků. Dokud hosté neobrátí šálky dnem vzhůru nebo čaj nepřestane mít svou charakteristickou chuť, pokračujte. Pokud by se Vám v průběhu neformálního čajového obřadu ucpala konvička čajovými lístky, použijte ostrý konec dřevěné špachtličky. Nezapomeňte tu a tam rozlít trochu vody i čaje mimo šálky a konvičky (avšak ne na hosty a na stůl!) pro navození pocitu hojnosti. Celý obřad by měl být souhru mezi hostitelem a jeho hosty.

 

Zjednodušená Gong Fu

Nezbytné náčiní: Konvička Yixing či skleněná konvička cca 200ml, 3-4 menší šálky cca 50ml

Ostatní náčiní: čajové moře

Obtížnost: 3 (střední)

Postup: Do keramické konvičky vložíme cca 6g oolongu, puerhu, černého čaje a spaříme vroucí vodou. Tu ihned slijeme do šálků. Opět lístky zalijeme vroucí vodou, zaklopíme konvičku víčkem a louhujeme - krátce 1-2min, pouze u lisovaných puerhů první nálev trvá až 4minuty. Vody ze zahřátých šálků se mezitím zbavíme (např. vylijeme do čajového moře). Hotový nálev z konvičky nejdříve nalijeme do jednoho šálku a ihned vrátíme do konvičky, tím se nálev promíchá. Teprve potom rozlijeme čaj do šálků tak, abychom při rozlévání každý šálek "navštívili" třikrát. Postup lze opakovat dokud čaj dává chutný nálev.

Při použití zelených, bílých a žlutých čajů použijte raději skleněnou konvičku a vodu 60-80 stupňů.

 

Yixing konvička - příprava čaje