2023 Mt Kenya Silver Needles

Jde o vzácný bílý čaj složený pouze z nerozvinutých prvních lístků (tipsů). Je jemné květnaté chuti, která je podkreslena čerstvou travnatostí. Nálevy jsou čiré světlé barvy s příjemnou vůní jarní louky. Suchý list se vyznačuje krásou svých jehliček. Po zalití přichází prvně jemné květinové vůně, která v dalších nálevech hutní. Cena za 50 g.

Položka byla vyprodána…
Vyprodáno
Kód: 976
380 Kč –21 % 299 Kč / ks
Kategorie: Bílé čaje
Hmotnost: 0.05 kg
Země: Keňa
Položka byla vyprodána…
Mt Kenya Silver Needles
Akce
380 Kč –21 %

Jde o vzácný bílý čaj složený pouze z nerozvinutých prvních lístků (tipsů). Je jemné květnaté chuti, která je podkreslena čerstvou travnatostí. Nálevy jsou čiré světlé barvy s příjemnou vůní jarní louky. Suchý list se vyznačuje krásou svých jehliček. Po zalití přichází prvně jemné květinové vůně, která v dalších nálevech hutní. Cena za 50 g.

 

Produkce

Tento čaj se skládá výhradně z tipsů. Sběr se provádí jen na speciálních částech zahrady, která má podmínky k vzrůstu vydatných a velkých tipsů. Této části zahrady je věnována speciální péče. Sběr je pečlivý - listí se nesmí přetrhat, polámat, ani se zapařit. Proto se nesbírá po velkých množstvích. Poté je převezeno do speciální části produkce, která se věnuje jen speciálním čajům. Na dvoře je rozprostřen na síta a vystaven slunečnímu záření. Díky dobrým podmínkám, dostatku slunce a tepla (produkce leží 7 stupňů pod rovníkem), jej není potřeba dosušovat. Transportu je taktéž věnována velká péče. Aby se čaj nepolámal, je balem maximálně po pěti kilech do zpevněných krabic.

 

Prostředí

Zahrady se nachází vysoko na svazích nejvyšší hory Keni - Mt. Kenya. Čaj se pěstuje v rozmezích 2000- 2400 m n. m., což z něj činí velikána i mezi vysokohorskými čaji, jsou totiž jedny z nejvýš položených na světě. Mount Kenya je vulkanického původu, půda je hodně mineralizovaná a proto se dobře hodí pro pěstování čaje a dává mu výraznou chuť. Na zahrady navazuje národní rezervace, takže okolí je ekologicky příznivé. A má to svůj poetickou rovinu. Čajovníky kopírují cca v metrové výšce svah a najednou "naráží" do přílivové vlny pralesa s cca 40-50 metrovými velikány, ze kterých vylétávají hejna ptáků a motýlů.

 

Zahrada

Zahrada je obhospodařována družstvem složených z malých pěstitelů (small holders). Jedná se o velké družstvo (přes 4000 družstevníků), což mu dává ekonomickou sílu a umožňuje vytvářet např. sociální programy, vést vlastní školy a poskytovat lékařskou péči. Získaný kapitál není vyvedený ven, ale vrací se zpátky do komunity. Převážné zastoupení má kmen Kikujů, na rozdíl od ostatních produkcí je tady pestrost a na produkci pracují i členové jiných kmenů bez omezení. Družstvo je členem Rainforest Alliance - což znamená, že se zavázalo nevykupovat dřevo z pralesa (čaj se suší pomocí pálení dřeva), ale dedikovalo část svých pozemků k pěstování dřevin na podpal.

 

 

Sklizeň: leden 2023

Oblast: zahrada se nachází ve výšce 2000 - 2400 m n. m. na úpatí hory Mt. Kenya, Keňa 

 

Tip na přípravu: Místní si tento čaj připravují převážně jako macerát - tedy zalévají jej čerstvou studenou vodou, kterou cca po 40 minutách slévají. Mají z toho velmi osvěžující nápoj. My jej doporučujeme připravit na několik nálevů do nádoby typu Gaiwan. Kde cca 4 - 5 g zalijeme 150 ml 60 °C vody a následně sléváme po cca 1,5 minutě. Další nálevy je možné zalít vodou o vyšší teplotě (70 - 80 °C) a sléváme po 30 vteřinách. Postupně prodlužujeme dobu louhování a teplotu vody.

Lze si připravit i do konvičky - na 500 ml doporučujeme 8 g čaje. Zalít na 4 minuty 80 °C vodou. Druhý nálev můžete zalít výrazně chladnější vodou (studenou) a slijte po cca 15 minutách.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: