Nepal Pathivara Banana Tea First Flush 2022

Čajové lístky jsou během procesu zpracování, ihned po fázi rolování zabaleny do banánových listů, ve kterých čaj oxiduje a částečně i fermentuje. Následně je sušen a tříděn, stejně, jako ostatní čaje. Delší a robustnější nelámaný, lehčeji podélně rolovaný, středně oxidovaný suchý list hnědošedé barvy, vysokým obsahem ochmýřených stříbrných tipsů a sušší sladce dřevité lehce kořeněné vůně. Zlatohnědý nálev, hebké, kulaté sladce medové a nepatrně navinulé chuti s těžšími exotickými tóny květin a ovoce v dozvuku. Cena za 50 g.

Položka byla vyprodána…
Vyprodáno
Kód: 3401
180 Kč / ks
Kategorie: Černé čaje z Nepálu - First Flush
Hmotnost: 0.05 kg
Zahrada: Pathivara
Země: Nepál
Položka byla vyprodána…

Jarní sběr ze zahrady Pathivara ležící ve vyšších polohách nejvýchodnější části oblasti Ilam. Čajové lístky jsou během procesu zpracování, ihned po fázi rolování zabaleny do banánových listů, ve kterých čaj oxiduje a částečně i fermentuje. Následně je sušen a tříděn, stejně, jako ostatní čaje. Delší a robustnější nelámaný, lehčeji podélně rolovaný, středně oxidovaný suchý list hnědošedé barvy, vysokým obsahem ochmýřených stříbrných tipsů a sušší sladce dřevité lehce kořeněné vůně. Zlatohnědý nálev, hebké, kulaté sladce medové a nepatrně navinulé chuti s těžšími exotickými tóny květin a ovoce v dozvuku. Cena za 50 g.

 

Kultivar: Směs kultivarů, převážně tzv. Gomtee clone a T78

Lot: PTE 08/2022

Oblast: zahrada leží ve výšce 1800 - 2000 m n. m, Chari Bhanjang, Taplejung, Nepál

Doba sklizně: jaro 2022

 

Tip na přípravu: 3 lžičky čaje (6-8 g) na 500 ml vody prošlé varem a vychladlé cca na 85 °C, louhujeme 2 - 3 minuty.

 

Zahrada Pathivara

Čajová zahrada Pathivara nese jméno nedaleké vesnice. Nachází se v zapadlé části východního Nepálu, devět hodin cesty od nejbližší rozvinutější oblasti. Ve výšce 1800−2000 m n. m se zde pěstují hybridní variety čínského čaje. Čajové zahrady obklopuje panenský prales se stromy starými až 500 let. Půda prošla testy, na základě kterých byla vyhodnocena jako ideální pro pěstování čaje. Ze svahů zahrady se díváte přímo na sněhem pokrytou horu Kumbhakarna. Jen pět kilometrů odsud je himalájská přírodní rezervace Singhalia.

Plantáž je sice stará 28 let, ale během maoistického povstání v Nepálu rostla po 10 let zcela divoce. Další pěstování čaje a obnova zpracovatelské jednotky započaly v Čajové zahradě Pathivara v roce 2012 spolu s příchodem nového managementu.

Jelikož se zde teploty celoročně drží pod 23 stupni Celsia a roční srážky se pohybují okolo 1800 mm, je výtěžnost zahrady velmi nízká, 50−60 kg hotového čaje na hektar – přičemž celosvětový průměr je 1100 kg/ha. Cílem vedení je tedy vyrábět pouze speciální čaje. Aby listy zůstaly v co nejpřirozenější podobě, je mechanizace při výrobě těchto čajů snížena na minimum. Téměř 75 % produkce je přirozeně vysušeno sluncem a prouděním vzduchu ze zasněžených svahů. Součástí umění výroby všech variet čaje z této zahrady je důraz na ruční sběr. Lístky se zde trhají v závislosti na sklizni, ročním období a druhu vyráběného čaje. V této oblasti nejsou přítomny téměř žádné zplodiny, takže přirozený proces oxidace probíhá ve zcela čistém prostření.

Zahrada Pathivara

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: